ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PRZY KORZYSTANIU Z BUTLI Z GAZEM
ZASADY KORZYSTANIA Z BUTLI Z GAZEM ORAZ JEJ PRZECHOWYWANIA
Butla gazowa w bloku czy domu nie musi stanowić zagrożenia, ale powinieneś znać odpowiednie procedury i wiedzieć, jak zakręcić butlę z gazem LPG w razie potrzeby. O jakich jeszcze zasadach powinieneś bezwzględnie pamiętać?
Butli nie wolno przechowywać w warunkach, które mogą negatywnie wpływać na jej wytrzymałość lub powodować korozję. Istotne są tu przede wszystkim zbyt niskie i wysokie temperatury oraz wilgoć. Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi butla, nie może przekraczać 35°C. Butla nie powinna też stać przy jakimkolwiek źródle ciepła.
Butli z gazem nie wolno przechowywać w piwnicach, na poddaszach, na klatkach schodowych i korytarzach, a także na tarasach lub balkonach oraz w innych pomieszczeniach, które są ogólnie dostępne.
Butla nie może stać w sąsiedztwie gniazd wtykowych i liczników elektrycznych oraz innych urządzeń, które mogą powodować iskrzenie.
Zabronione jest stosowanie gazu w butli w mieszkaniach korzystających z instalacji gazu ziemnego.
Najlepiej, gdy butla jest wymieniana przez osobę zajmującą się dystrybucją gazu. W przypadku samodzielnej wymiany trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia lub odkształcenia butli, stan gumowej uszczelki i jej szczelność.
Dla własnego bezpieczeństwa warto zamontować odpowiednie czujki gazu, które wykryją rozszczelnienie butli gazowej i zasygnalizują obecność gazu w pomieszczeniu.